Filtry do okapu – rodzaje i zastosowanie

Istnieje wiele rodzajów okapów kuchennych: kominowe, teleskopowe, wyspowe, podszafkowe, sufitowe. W każdym z nich powinniśmy regularnie wymieniać filtr. 

Filtr do okapu kuchennego powinien być dobrany do trybu, w którym pracuje urządzenie. Wyróżniamy kila podstawowych rodzajów filtrów, które różnią się od siebie właściwościami. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Okap z filtrem węglowym do pochłaniania wilgoci

Podczas gotowania nad kuchenką unoszą się duże ilości pary wodnej, która może negatywnie wpływać na stan mebli i prowadzić do ich szybszego niszczenia, powodować osadzanie się wilgoci na ścianach a finalnie powstawanie pleśni i grzyba na ścianach. Okap skutecznie odprowadza ją w trybie pracy w obiegu zamkniętym. Do takiego zastosowania najlepiej nadają się filtry węglowe. To na nich osiadają wszystkie zanieczyszczenia, które znajdują się w oparach. Węglowy filtr do pochłaniacza pary wodnej powinien być zainstalowany również wtedy, gdy okap nie jest podłączony do kanału wentylacyjnego.

filtr węglowy kasetonowy

Metalowy filtr do okapu kuchennego w trybie wyciągu

Gotowanie, pieczenie i smażenie powoduje wydzielanie specyficznych zapachów. Zwykle są one przyjemne, jednak zbyt długie zaleganie ich w powietrzu nie jest pożądane.. W trybie wyciągu powietrze wraz z unoszącymi się substancjami jest przemieszczane na zewnątrz mieszkania. Zanieczyszczenia osadzają się na filtrach metalowych, które można łatwo utrzymać w czystości. Wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką, a raz na jakiś czas można je opłukać pod bieżącą wodą. Niektóre nadają się także do mycia w zmywarce.

Filtr przeciwtłuszczowy do okapu w kuchni – po co go stosować?

Para wodna wraz z tłuszczem osiada na meblach i blatach kuchennych, a nawet płytkach, tworząc w trudno dostępnych miejscach warstwę uciążliwą i niełatwą do zmycia. Dlatego wydajne usuwanie zanieczyszczeń z powietrza to ważne zadanie okapu z filtrem przeciwtłuszczowym. W ten sposób nie tylko pozbywasz się zanieczyszczeń, ale ułatwiasz sobie sprzątanie kuchni.

Filtry przeciwtłuszczowe to niezbędny element okapu, który ułatwia pozbywanie się zanieczyszczeń z powietrza w kuchni. Taki filtr może być wykonany z różnych materiałów, na których osadza się para wodna z cząsteczkami tłuszczu. Warstwa flizeliny, metalu, akrylu lub papieru pomaga skutecznie pozbyć się kłopotu lepkiego osadu. Pochłaniające tłuszcz warstwy należy myć lub wymieniać na nowe. Aby okap dobrze pełnił swoją funkcję, trzeba zadbać o regularne odświeżanie znajdującego się w nim filtru.

filtr węglowy do okapu

Jak często wymieniać filtry jednorazowe?

Materiały jednorazowe, takie jak flizelina, akryl i papier, trzeba zastępować nowymi filtrami. Częstość wymiany zależy od intensywności gotowania. Przyjęło się, że wkładki należy wymieniać nie rzadziej, niż co 3 miesiące. Filtry akrylowe i papierowe warto uzupełniać nawet częściej – raz na miesiąc.

Stalowe i aluminiowe filtry do okapu

Filtry mogą być wykonane ze stali nierdzewnej lub chromowo-niklowej. W sprzedaży znajdziesz także wydajny i lekki filtr aluminiowy do okapu. Raz kupiony filtr wystarczy na długi czas użytkowania.

Jak czyścić metalowe filtry do okapu kuchennego?

Filtry wielokrotnego użytku wymagają regularnego czyszczenia pod bieżącą wodą. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie filtry metalowe, które można myć w zmywarce. Staranne usuwanie pozostałości sprawia, że filtr pracuje wydajnie i skutecznie. Oczyszczanie otworów z warstwy kurzu i tłuszczu wpływa na polepszenie ciągu w urządzeniu oraz znacząco poprawia jego wygląd.

Filtr przeciwtłuszczowy

Filtr węglowy do okapu – skuteczne usuwanie zapachów

Węgiel aktywny ma szerokie zastosowanie w wyłapywaniu zanieczyszczeń z powietrza i wody. Użyty w filtrach do okapu wykazuje silne właściwości neutralizujące nieprzyjemne zapachy.

Jak montuje się wkład węglowy do okapu?

Filtr węglowy nakłada się na część aluminiową okapu. Jego wymiana jest bardzo prosta, w klasycznych modelach tego urządzenia zazwyczaj wystarczy po prostu położyć filtr na kratce. Producenci zalecają jego regularną wymianę. Przy okazjonalnym gotowaniu, jeden filtr węglowy do okapu można użytkować nie dłużej niż przez 3 lata.

Rodzaje filtrów węglowych: prostokątne, okrągłe i kasetonowe

Filtry węglowe w kształcie prostokąta oferowane przez producentów takich, jak OEM i Kernau, dostępne są w różnych rozmiarach. Aby dopasować go do wielkości twojego urządzenia wystarczy przyciąć materiał nożyczkami. Do specyficznych modeli okapów z turbiną polecane są specjalne okrągłe filtry. Takie produkty ma w swojej ofercie m.in. firma Wessper i Amica. Jeśli twój okap wymaga zastosowania filtra kasetonowego, znajdziesz go wśród produktów firmy Amica i Kernau.

Filtr węglowy

Filtry producenta okapów i ich zamienniki

Zazwyczaj filtr określonej firmy produkującej sprzęt AGD jest przeznaczony do użytku ze wskazanymi modelami okapów tego samego producenta. Często też można znaleźć odpowiednie zamienniki, jak w przypadku firmy Wessper, której filtry nadają się do zamontowania w urządzeniach wielu marek, takich jak Zelmer, Dandys i Akpo.

Okap jest jednym z niezbędnych elementów wyposażenia w kuchni. Dobór odpowiedniego filtra może wpłynąć na prawidłowe działanie tego ważnego urządzenia. Gdy wybierasz filtr wymienny do swojego okapu kuchennego, zwróć uwagę na to, który z nich pasuje do posiadanego przez ciebie modelu. Często producent filtrów umieszcza tę informację na opakowaniu.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale AGD.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com