Czy psy słyszą muzykę?

Zastanawiasz się, czy psy słyszą muzykę? Na tak postawione pytanie odpowiedź jest tylko jedna: tak! Co więcej, czworonogi mają bardzo wrażliwy zmysł słuchu, więc nie tylko rozróżniają pojedyncze dźwięki, ale też wychwytują z otoczenia całe melodie.

Czy psy mają muzyczne preferencje?

Liczne badania przeprowadzane przez naukowców na całym świecie tylko udowadniają tezę, że istnieje coś takiego jak muzyczne gusta wśród zwierząt. Podobnie jak ludzie, psy mają ulubione melodie i te, które niekoniecznie wpadają im w ucho. Grupa naukowców z Uniwersytetu w Glasgow wraz ze Szkockim Stowarzyszeniem na Rzecz Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt (SPCA) ustaliła, że szczególnie lubiane przez psy gatunki muzyczne to reggae i soft rock. Ciekawostką może być dla niektórych fakt, że niezwykle popularna oraz słyszana zewsząd muzyka pop jest dla psów zupełnie… obojętna. Być może właśnie ta jej powszedniość powoduje, że czworonogi są do niej przyzwyczajone, a tym samym popowe piosenki nie wybudzają w nich emocji.

 

100 Hits Reggae

 

Jak muzyka wpływa na psa?

Choć muzyka nie ma cudownych właściwości i drastycznie nie zmienia temperamentu psa, to jednak różne rodzaje dźwięków w pewnym stopniu oddziałują na zwierzaki.

Czy muzyka może negatywnie wpływać na psa?

Zaobserwowano, że heavy metal i hard rock powodują u niektórych czworonogów drżenie ciała, problemy z zasypianiem oraz nadmierne szczekanie. Przy takich dźwiękach może wzrastać u psów poziom lęku i stresu. Zwierzęta bywają też pobudzone, bardziej ruchliwe, głośne. Jednocześnie nic nie wskazuje na to, by pod wpływem drażniącej muzyki psy stawały się agresywne.

Muzyka relaksacyjna dla psów

Właściciele czworonogów na pewno są najbardziej ciekawi tego, jaka jest muzyka uspokajająca dla psa. I to udało się ustalić wywołanym już wcześniej do tablicy naukowcom z Glasgow. Pozytywny wpływ na pupila będzie mieć soft rock, który w odróżnieniu od hard rocka obniża tętno, co sprawia, że psiak czuje się odprężony. Ale za numer jeden wśród muzyki relaksacyjnej dla psa uważa się reggae, przy którym zwierzęta dosłownie odpoczywają – kładą się i zamykają oczy. Bez wątpienia właściwości uspokajające ma też muzyka klasyczna, która, nomen omen, jest klasyką ogólnie pojętej muzyki relaksacyjnej. Przy jej dźwiękach zmniejsza się poziom stresu, obniża ciśnienie krwi oraz poprawia nastrój.

 

Kingdog Czarne Legowisko Dla Psa 75X65 cm

 


Warto wiedzieć

Muzyka relaksacyjna dla psa powinna być pozbawiona skrajnych częstotliwości, czyli bardzo niskich i wysokich dźwięków.


Jeśli tylko muzyka dla psa nie będzie drażniła jego wrażliwego słuchu wyjątkowo niskimi i wysokimi dźwiękami, to jest duża szansa na to, że zwierzak zrelaksuje się przy niej. Ważne jest, aby melodie były stabilne (bez gwałtownych przejść), spokojnie płynące i niezbyt głośne.

Muzyka uspokajająca dla psa – kiedy jej słuchać?

Chcesz na co dzień zrelaksować swojego psa? Nic prostszego! Stworzysz do tego idealne warunki, kładąc w ustronnym miejscu wygodne legowisko i puszczając kojące dźwięki. Warto jak najczęściej odtwarzać muzykę preferowaną przez psy. Ale są też sytuacje, które szczególnie wymagają uspokojenia czworonoga. Z pewnością dobrym posunięciem będzie puszczenie muzyki relaksacyjnej dla psa podczas burzy, jeśli pupil się jej boi. To również strzał w dziesiątkę w przypadku nerwowych psów. Choć muzyka nie zmieni psiego temperamentu, to jest duża szansa, że kojące dźwięki pomogą czworonogowi uspokoić się i odprężyć.

 

Mata do lizania na suchą i mokrą karmę

 

Playlista dla psa

Podsumowując, na podstawie tego, co już wiemy na temat muzyki dla psów, możemy łatwo ustalić, jakie melodie zawrzeć na psiej playliście. Mogą to być następujące gatunki:

  • reggae,
  • soft rock,
  • muzyka klasyczna.

Warto wiedzieć

Do playlisty dla psa warto dodać również kojące dźwięki natury.


Z kolei muzyka dla psa, z której lepiej zrezygnować, to:

  • hard rock,
  • heavy metal.

 

Vivaldi / Handel

 

Wybierając utwory muzyczne z myślą o swoim czworonogu, warto też brać pod uwagę jego indywidualne preferencje, które każdy właściciel na pewno z łatwością zaobserwuje. Może tak się zdarzyć, że zwierzak, który od lat obcuje z danym gatunkiem muzycznym, będzie reagował na niego szczególnie dobrze wbrew naukowym ustaleniom. Przykład: jeśli właściciel psa jest fanem ciężkiego rocka i od lat regularnie go słucha, prawdopodobieństwo, że jego pupil również go polubi, jest całkiem spore. Albo przynajmniej ten rodzaj dźwięków nie będzie na niego negatywnie oddziaływał.

A jak muzyka wpływa na twojego psa? Podziel się spostrzeżeniami w komentarzu!

Więcej artykułów znajdziesz w dziale Mam zwierzęta.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock

Źródła:

  1. Scottish SPCA, „Reggae gets paw of approval”, https://www.scottishspca.org/news/reggae-gets-paw-of-approval, dostęp: 16.08.23